Postępowanie sądowe może zakończyć się brakiem orzekania o winie, jako rozwód z orzeczeniem o winie jednego z małżonków albo winą obu stron. Oprócz pewnego rodzaju „satysfakcji” z wyniku sprawy, rozstrzygnięcie o winie przekłada się wprost na kwestie alimentacyjne między małżonkami.
Rozwód bez orzekania o winie
Rozwód bez orzekania o winie możliwy jest w oparciu o zgodne żądanie małżonków. Przy wypełnieniu przesłanek zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego tego rodzaju postępowania są najmniej problemowe, w szczególności gdy strony nie posiadają wspólnych małoletnich dzieci. Mniejszy stopień skomplikowania oznacza sprawniejsze rozpoznanie i zakończenie sprawy. Alimentów w postaci dostarczania środków utrzymania można w takim wypadku żądać jedynie w sytuacji gdy jedna ze stron znajduje się w niedostatku, w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Warto wskazać również, że co do zasady taki obowiązek alimentacyjny wygasa z upływem 5 lat od orzeczenia rozwodu.
Rozwód z winy obu stron
Rozwód z orzeczeniem o winie to ustalenie winy obojga małżonków bądź też jednego z nich. Gdy okaże się, że obie strony doprowadziły do rozpadu małżeństwa sąd zdecyduje o rozwodzie z winy obu stron. Wiele osób przystępuje do licytacji o to kto bardziej zawinił, kto dopuścił się większych zaniedbań. Jednak na sprawie rozwodowej sąd nie ustala tej winy określając jej proporcje np. w procentach. Przykładem niech będzie sytuacja, w której jedna ze stron popadła w alkoholizm zaś druga dopuściła się zdrady. Wówczas każdy ma „swoje za uszami” co przełoży się na ustalenie winy obojga małżonków. Odnosząc się do roszczeń alimentacyjnych, wyglądają one podobnie jak w przypadku braku ustalania winy. Małżonek uprawniony musi wykazać, że znalazł się w niedostatku. Natomiast różnica polega na tym, że nie występuje tu 5-letnie ograniczenie tego obowiązku w czasie.
Rozwód z wyłącznej winy męża albo żony
Rozwody z orzeczeniem o winie jednej ze stron to niewątpliwie najtrudniejsze przypadki . Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to ile trwa prowadzenie takiej sprawy. Jednak na pewno takie postępowania trwają dłużej od tych, gdzie strony zaniechają rozstrzygania o winie za rozpad związku. Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku. Zatem w przypadku ustalenia wyłącznej winy jednej ze stron przesłanka pozwalająca na dochodzenie alimentów została zdecydowanie złagodzona. Jednakże co istotne, nie występuje tu 5-letnie ograniczenie czasowe wskazane wyżej. Natomiast nawet jeśli istnieją obiektywne powody domagania się uznania wyłącznej winy małżonka, należy to przemyśleć. Warto sporządzić pewnego rodzaju bilans zysków i strat by decyzja nie była pochopna.
Jeśli jesteś wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego a Twój małżonek nie wyraża zgody na rozwód – możliwe jest orzeczenie separacji! Rozwód a separacja klik
Nawet jeśli podejmiesz decyzję o żądaniu orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy swojego małżonka, wynikiem długotrwałego procesu może okazać się ustalenie przez sąd winy OBU STRON. Dlatego celem opracowania odpowiedniej strategii warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego. Dostosuje on rozwiązanie do Twoich oczekiwań i okoliczności towarzyszących Twojej sprawie.
Ewa Mrozik
adwokat