Postępowanie sądowe to pozew o rozwód – należy więc sporządzić takie formalne pismo, w którym określisz swoje żądania. Na co należy zwrócić uwagę?
Rodzaj pisma i właściwy sąd
Pozew o rozwód należy skierować do sądu okręgowego. Do którego sądu okręgowego skoro jest ich w Polsce prawie 50? Czy ma to jakieś znaczenie? Przepisy wskazują, że pozew powinien być skierowany do sądu, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeśli choć jedno z nich ma w nim jeszcze miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. A jeśli nie da się tego tak ustalić? Wówczas pismo należy skierować do sądu miejsca zamieszkania pozwanego a jeżeli i tej podstawy nie ma – sądu miejsca zamieszkania powoda.
Oznaczenie stron
Pozew o rozwód to również prawidłowe wskazanie stron postępowania – powoda i pozwanego. Należy określić dane takie jak imię i nazwisko, adres, numer PESEL.
Określenie żądań
Podstawowym żądaniem jest wniosek o rozwiązanie małżeństwa poprzez rozwód z orzeczeniem o winie albo bez rozstrzygania tej kwestii (za porozumieniem stron). Oprócz tego pozew może zawierać najróżniejsze wnioski. W zależności od konkretnego stanu faktycznego, mogą dotyczyć np. władzy rodzicielskiej, alimentów (alimenty na dziecko, alimenty na byłą żonę, męża) czy kontaktów z dziećmi. więcej o rozstrzygnięciach co do winy przeczytasz tutaj
Informacja o próbie mediacji
W pozwie o rozwód należy wskazać czy strony podjęły próbę mediacji. Wskazać należy, jakie były efekty tych działań a jeśli nie miało to miejsca – wyjaśnić przyczynę takiego stanu rzeczy.
Uzasadnienie
W uzasadnieniu zasadnym jest zwięzłe opisanie jak małżeństwo funkcjonowało na przestrzeni czasu, jakie są powody żądania orzeczenia rozwodu, wskazując w zależności od rodzaju żądań dowody np. na ewentualną winę małżonka za rozpad związku.
Opłata, załączniki
Opłata od pozwu rozwodowego wynosi 600 zł i należy uiścić ją przed złożeniem pisma do sądu, ponieważ dowód wniesienia tej opłaty należy do takiego pozwu dołączyć. Oprócz tego istotne jest dołączenie skróconego odpisu aktu małżeństwa oraz – w przypadku posiadania wspólnego małoletniego potomstwa – skróconych odpisów aktów urodzenia tychże dzieci. Załącznikiem będą również wszelkie dowody na poparcie określonego stanowiska zawartego w pozwie.
Nie zapomnij o podpisie! 🙂
Jeśli potrzebujesz pomocy w prawidłowym skonstruowaniu pozwu o rozwód czy też prowadzeniu postępowania sądowego – zapraszam do kontaktu!
Ewa Mrozik
adwokat