Alimenty po rozwodzie

Alimenty na byłą żonę albo męża to rozstrzygnięcie powiązane bezpośrednio z orzeczeniem o winie zawartym w wyroku rozwodowym. więcej o rozwodzie z orzeczeniem o winie przeczytasz tutaj

Aby uzyskać świadczenie alimentacyjne należy o nie wnioskować – w odróżnieniu od alimentów na dziecko, tutaj sąd nie czyni tego z urzędu. więcej o alimentach na dziecko przeczytasz tutaj

Zatem kiedy możliwe są alimenty po rozwodzie?

Rozwód z winy obu stron

Jak uzyskać alimenty po rozwodzie w przypadku ustalenia winy obu stron? Małżonek, który znajduje się w niedostatku może żądać od drugiego małżonka dostarczania środków utrzymania. Mówiąc w uproszczeniu niedostatek to sytuacja, w której środki posiadane przez uprawnionego nie są dostateczne aby samodzielnie się utrzymać. Przy czym warto zaznaczyć, że ów niedostatek nie musi istnieć w chwili orzekania o rozwodzie. Możliwe jest, że dopiero po upływie pewnego czasu od orzeczenia rozwodu uprawniony popadnie w niedostatek, starając się o alimenty od byłego małżonka. W każdym razie zakres tego obowiązku odpowiadać ma usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.

Rozwód bez orzekania o winie

W przypadku rozwodu za tzw. porozumieniem stron, w odniesieniu do możliwości dochodzenia alimentów od byłego małżonka nic się nie zmienia. Tak jak przy winie obojga małżonków, aby skutecznie dochodzić świadczeń wystąpić musi wskazany wyżej niedostatek. Różnica pojawia się w zakresie momentu wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego. Gdy zobowiązany jest małżonek, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia obowiązek wygasa z upływem 5 lat od orzeczenia rozwodu, chyba że z uwagi na wyjątkowe okoliczności termin ten zostanie przez sąd przedłużony.

Rozwód z wyłącznej winy męża albo żony

Orzeczenie o wyłącznej winie jednego z małżonków uprawnia małżonka niewinnego do dochodzenia świadczeń alimentacyjnych. W tym wypadku wystarczy jednak, że rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej uprawnionego. Natomiast nie jest konieczne wystąpienie niedostatku. Małżonek niewinny może wówczas dochodzić przyczyniania się w odpowiednim zakresie do zaspokajania jego usprawiedliwionych potrzeb. Istotne pogorszenie sytuacji materialnej należy oceniać poprzez zestawienie sytuacji bieżącej z tą gdyby małżonkowie kontynuowali wspólne pożycie.

Jak długo trzeba płacić alimenty?

Obowiązek alimentacyjny względem byłego małżonka wygasa zawsze gdy uprawniony do świadczeń wstąpi w nowy związek małżeński. Co istotne jest to rozwiązanie niezależne od rodzaju rozstrzygnięcia o winie w wyroku rozwodowym. A co gdy zobowiązany założy nową rodzinę? Wówczas można rozważyć kwestię zmniejszenia wysokości świadczeń w toku stosownego postępowania. Natomiast taka okoliczność nie powoduje automatycznie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego względem byłego małżonka.

Gdy zobowiązany jest małżonek, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia obowiązek wygasa również z upływem 5 lat od orzeczenia rozwodu. Jednakże z uwagi na wyjątkowe okoliczności termin ten może zostać przez sąd przedłużony.

Kiedy są możliwe dożywotnie alimenty po rozwodzie? Taka opcja istnieje jeśli wariant nowego związku małżeńskiego uprawnionego nie występuje a orzeczono winę obu stron albo wyłączną winę jednego z małżonków. Nie ma w tym przypadku mowy o wskazanym wyżej ograniczeniu czasowym. Te bowiem przysługuje jedynie temu małżonkowi, któremu nie przypisano jakiejkolwiek (wina wyłączna, współwina).


Przygotowując się do postępowania rozwodowego należy gruntownie zbadać czy w Twoim przypadku dążenie do rozstrzygania o winie zwyczajnie się „opłaca”. Adwokat od rozwodów Łomża pomoże Ci dobrać odpowiednią strategię skrojoną na miarę Twoich potrzeb.

Ewa Mrozik

adwokat

Udostępnij: