Statystycznie jakie sprawy spadkowe są przedmiotem sporu oraz jakiego rodzaju zagadnienia wymagają konsultacji najczęściej?

Dziedziczenie ustawowe

Kto po kim dziedziczy? Jaka jest wysokość udziału spadkowego małżonka dziedziczącego wspólnie z dziećmi spadkodawcy? Kto dziedziczy po bezdzietnym kawalerze? Porządek dziedziczenia ustawowego stanowi punkt wyjścia do rozpoczęcia dalszych rozważań. Przykładowo w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. W każdym razie, jeśli spadkodawca nie zdecyduje się na uregulowanie tych spraw „po swojemu” nastąpi dziedziczenie ustawowe.

Nabycie praw do spadku

Aby formalnie potwierdzić swoje prawa do spadku należy przeprowadzić postępowanie sądowe lub udać się do notariusza, w zależności od konkretnego stanu faktycznego. Nabycie praw do spadku wyznacza ułamkową część spadku jaka Ci przypada w odniesieniu do całości majątku. Tu nie ma miejsca na przypisywanie poszczególnych składników majątku konkretnym spadkobiercom.

Dział spadku

W potocznym rozumieniu sprawy spadkowe to w zasadzie właśnie sprawy o podział spadku. Dział majątku spadkowego może być połączony z postępowaniem o stwierdzenie nabycia spadku. Kwestia ta może być rozstrzygnięta także w ramach zawartej między spadkobiercami umowy. Warto wskazać, że to dział spadku jest momentem, w którym konkretne składniki majątku spadkowego przypadają oznaczonym osobom. Ułamek określony postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku przekształca się w np. przyznanie nieruchomości X z obowiązkiem spłaty pozostałych spadkobierców.

Odrzucenie spadku

Czasami jedyne na czym Ci zależy to odsunięcie od siebie wszystkiego co ze spadkiem związane i to jak najszybciej! W tym miejscu pojawia się również odrzucenie spadku w imieniu dzieci. Aby skutecznie odrzucić spadek kluczowe jest zachowanie ustawowego terminu 6 miesięcy od dowiedzenia się o tytule swojego powołania.

Testament

Przekazanie majątku na wypadek śmierci odruchowo kojarzy się z testamentem. Testament własnoręczny czy notarialny? Jesteś spadkobiercą a może zapisobiercą? Testament może okazać się nieważny. Odwołany. A może jest ich kilka? Alternatywą do powołania spadkobiercy w testamencie bywa darowizna. Zdarza się, że na rzecz oznaczonej osoby ustanowione jest „upoważnienie do konta” przyszłego spadkodawcy. Rozrządzenia na wypadek śmierci w praktyce okazują się rozumiane dużo szerzej.

Podważenie testamentu

Podważenie testamentu – przykład z życia wzięty:

Pan Jan miał dwoje dzieci. W testamencie cały swój majątek przekazał jednemu z nich. W okresie sporządzania dokumentu Pan Jan przewlekle chorował, przyjmował silne leki przeciwbólowe i miewał epizody całkowitej utraty świadomości. Po śmierci ojca pominięty syn wobec zaistniałych okoliczności zdecydował się na podjęcie próby unieważnienia testamentu.

Brzmi znajomo?

Wydziedziczenie i zrzeczenie się dziedziczenia

Wydziedziczenie i zrzeczenie się dziedziczenia. Zrzeczenie się jako określenie zamiennie stosowane z „odrzuceniem spadku”, oczywiście błędnie. Do tego niegodność dziedziczenia. Testament negatywny. „Wydziedziczenie” rozumiane jako odsunięcie od majątku poprzez dokonane darowizny. Możliwości jest wiele. Warto wiedzieć z czym masz do czynienia i jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi rozwiązaniami.

Zachowek

Ulubiony zachowek czyli „Pani Mecenas, czy coś mi się należy?” 🙂 Zachowek to pewnego rodzaju gwarancja dla najbliższych na wypadek pominięcia, odsunięcia od dziedziczenia. Można też powiedzieć, że jest to instytucja przydatna w sytuacji majątkowego „pokrzywdzenia” danej osoby w porównaniu do reguł wynikających z dziedziczenia ustawowego.

Długi spadkowe

Pierwsze co przychodzi Ci do głowy na hasło „długi spadkowe” to odrzucenie spadku. I słusznie, gdyż jest to metoda na odsunięcie od siebie tego rodzaju problemów, w szczególności gdy zadłużenie jest znaczne. Musisz jednak wiedzieć, że takie długi nierzadko są nieodłączną częścią spraw spadkowych i nie muszą przekreślać zasadności przyjęcia spadku przy jednoczesnej powinności ich uregulowania.


Kancelaria Adwokacka Adwokat Ewa Mrozik z powodzeniem zajmuje się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Zapraszam do kontaktu!

Udostępnij: