Jeśli jesteś wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego a Twój małżonek nie wyraża zgody na rozwód – możliwe jest orzeczenie separacji! Rozwód a separacja – sprawdź, które rozwiązanie jest dla Ciebie.
Czym różni się separacja od rozwodu?
Zarówno rozwód jak i separacja powoduje ustanie wspólności majątkowej między małżonkami. Jednak separacja w odróżnieniu od rozwodu nie powoduje definitywnego ustania małżeństwa. Pozostając w separacji nie jest możliwe wstąpienie w nowy związek małżeński, zaś w przypadku rozwodu taki problem nie występuje. Separacja bowiem to specyficzna forma kontynuowania związku małżeńskiego. W ślad za tym, bacząc na względy słuszności małżonkowie mogą zostać zobowiązani do świadczenia względem siebie wzajemnej pomocy. Dotyczy to pomocy zarówno materialnej jak i duchowej. Oczywiście zarówno przy separacji jak i przy rozwodzie mogą zostać zasądzone alimenty, jednak jest to osobne uregulowanie. Natomiast obowiązek wzajemnej pomocy może być nałożony jedynie przy okazji separacji. Wracając do możliwości wstąpienia po rozwodzie w nowy związek małżeński warto zwrócić uwagę, że zobowiązanie do alimentacji wygasa w przypadku zawarcia przez stronę uprawnioną nowego małżeństwa.
W przypadku separacji, nawiązanie przez małżonków porozumienia pozwala wrócić do wspólnego pożycia. Na zgodny wniosek sąd orzeka o zniesieniu separacji, zaś orzeczonego prawomocnie rozwodu nie da się analogicznie „cofnąć”. Żeby kontynuować pożycie w sformalizowany sposób należałoby ponownie zawrzeć związek małżeński. Warto dodać, że w terminie 3 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia rozwodowego były małżonek może powrócić do swojego dawnego nazwiska. W przypadku separacji nie występuje takie rozwiązanie z uwagi na potencjalną możliwość powrotu do wspólnego pożycia.
Wina za rozpad związku, alimenty
Między rozwodem a separacją nie ma zaś różnicy w zakresie orzekania o winie za rozkład pożycia. W obu postępowaniach sąd będzie badał tę okoliczność a odstąpi od tego jedynie na zgodne żądanie małżonków. Należy zasygnalizować, że rozwód nie jest dopuszczalny, jeśli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdzie drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód. Podobnie jest również gdy odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. W przypadku separacji zrezygnowano z powyższej regulacji. Separacja może być więc orzeczona nawet gdy żądanie jej orzeczenia wystosował małżonek wyłącznie winny rozpadu pożycia małżeńskiego. Dlatego jeśli jesteś wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego a Twój małżonek nie wyraża zgody na rozwód – możliwe jest orzeczenie separacji!
Konkretne rozstrzygnięcie w zakresie ustalenia winy ma bezpośredni związek z możliwością dochodzenia od siebie świadczeń alimentacyjnych w określonej formie. Istotne jest, że w odróżnieniu od rozstrzygnięć dotyczących rozwodu, w przypadku separacji obowiązek alimentacyjny nałożony na małżonka, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia nie wygasa z upływem pięciu lat od orzeczenia separacji.
Kiedy rozwód a kiedy separacja?
Aby odpowiedzieć na to pytanie małżonkowie muszą zastanowić się czy dostrzegają choćby cień szansy na kontynuowanie wspólnego pożycia. Z punktu widzenia przesłanek formalnych separacji rozkład pożycia musi być zupełny co oznacza ustanie więzi duchowej, fizycznej i gospodarczej. W odniesieniu do rozwodu rozkład ten musi być nie tylko zupełny ale przede wszystkim trwały. Jeśli w małżeństwie się „nie układa” ale dostrzegalna jest szansa na poprawę sytuacji, separacja może okazać się właściwym rozwiązaniem.
Z pewnością zastanawiasz się, po co w ogóle występować o separację skoro można zwyczajnie zamieszkać osobno i w ten sposób „oddzielić się” od małżonka. Jednak taka separacja faktyczna w zakresie skutków prawnych ma się całkowicie nijak do tej orzeczonej przez sąd. Separacja może okazać się dobrą alternatywą dla osób, które np. ze względów religijnych nie chcą zdecydować się na rozwód, natomiast pragną odseparować się od małżonka, z jednoczesnym ustaniem ustroju wspólności majątkowej. Orzeczenie separacji powoduje bowiem powstanie między małżonkami z mocy samego prawa rozdzielności majątkowej. więcej o separacji faktycznej i prawnej oraz WPŁYWIE SEPARACJI NA DZIEDZICZENIE przeczytasz tutaj
Adwokat od spraw rozwodowych Łomża pomoże Ci rozwiać wątpliwości dotyczące sprawy o rozwód czy separację oraz udzieli fachowej pomocy w prowadzeniu tego rodzaju postępowań.
Ewa Mrozik
adwokat